AKTIVNOSTI PROJEKTA 2024. GODINE
COACHING
Ovaj personalizovani program koučinga trajao je šest mjeseci, obuhvativši šest pažljivo planiranih jednosatnih sesija mjesečno za svakog učesnika. Sesije su realizovane uz stručno vođenje slovenskih trenerica i bile su prilagođene učesnicima programa, koji su činili predstavnici nevladinih organizacija unutar EKOS mreže u sklopu projekta, koji ima za cilj njihovu pripremu za ulogu trenera. Program je pružio strukturiranu podršku i razvoj ključnih vještina, pri čemu su časovi bili prilagođeni potrebama i ciljevima svakog pojedinca obrađujući oblasti koje doprinose ličnom napretku i profesionalnoj uspješnosti, uključujući lični razvoj i izgradnju samopouzdanja, efikasnu komunikaciju i unapređenje interpersonalnih vještina, upravljanje stresom i razvoj emocionalne inteligencije, primjenu principa pozitivne psihologije, razvijanje i usavršavanje trenerskih vještina. Individualni koučing je omogućio polaznicima da se posvete svom rastu i unapređenju vještina u oblasti komunikacije, pozitivne psihologije i upravljanja emocijamam pružajući im priliku kroz individualne treninge da unaprijede svoje sposobnosti, prevaziđu izazove i ostvare konkretne rezultate.
ONLINE WEBINARI
Organizovano je ukupno šest online webinara, fokusiranih na ključne društvene izazove, poput rodne ravnopravnosti, nasilja nad ženama, sigurnosti djece na internetu i prevencije ekstremizma. Webinari su pokrili različite aspekte ovih tema: prepreke s kojima se žene suočavaju u politici, važnost zaštite djece u digitalnom okruženju, prepoznavanje i prevencija nasilja nad ženama i djevojčicama, tretman nasilja u porodici u Sloveniji, kao i analizu nasilja nad ženama u Bosni i Hercegovini. Kroz ove aktivnosti, cilj je bio unaprijediti svijest, pružiti edukaciju i osnažiti učesnike da djeluju kao agenti promjene u svojim zajednicama.
Ciljevi ovih webinara bili su da:
-
Podignu svijest o važnosti rodne ravnopravnosti i zakonske zaštite od nasilja.
-
Edukuju o izazovima i prevenciji nasilja, kako u porodici tako i u širem društvu.
-
Osnaže pojedince i organizacije za promociju sigurnosti djece u digitalnom okruženju.
-
Povežu stručnjake i zajednice iz različitih regiona radi razmjene iskustava i primjera dobre prakse.
Rezultati: Webinari su okupili značajan broj učesnika iz različitih zajednica i sektora, uključujući nevladine organizacije, stručnjake i širu javnost. Učesnici su stekli konkretna znanja i praktične alate za prepoznavanje problema i djelovanje na njihovo rješavanje. Poseban značaj je dat interaktivnim diskusijama i razmjeni iskustava, čime su postignuti edukativni ciljevi i povećana angažovanost zajednica u rješavanju ovih pitanja.
LOKALNE SESIJE
Održano je 16 lokalnih sesija u ruralnim područjima Crne Gore, u opštinama Nikšić, Rožaje, Berane, Plav, Gusinje i Bijelo Polje. Fokus sesija je bio na temama rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i ekonomskog osnaživanja žena i djevojaka, usmjerene na različite ciljne grupe, uključujući žene, djevojke, mlade, osobe sa invaliditetom, kao i muškarce iz lokalnih zajednica. Sesije su vodili učesnici EKOS mreže koji su prethodno pohađali specijalizovani modul za trenere održan u 2023. godini.
Ovaj modul je, uz dodatni koučing od strane slovenskih trenera, imao za cilj osposobljavanje učesnika da efikasno prenose znanja i vještine na lokalnim sesijama. Edukatori i treneri su kroz interaktivne radionice i diskusije približili učesnicima zakonske okvire, praktične savjete i primjere dobre prakse. Održane sesije okupile su ukupno 244 učesnika. Poseban naglasak stavljen je na osnaživanje žena da prepoznaju svoja prava, aktivno učestvuju u donošenju odluka u privatnom i javnom životu i bore se za ekonomsku nezavisnost. Diskusije su dodatno istakle važnost uklanjanja rodnih stereotipa i predrasuda, dok su učesnici identifikovali izazove kao što su nedostatak pristupa obrazovanju, ekonomskim resursima i podršci za prevazilaženje nasilja.
OKRUGLI STO U ROŽAJAMA
Drugi okrugli sto u okviru projekta na temu “Formiranje operativnog tima između NVO i institucionalnih organa u cilju suzbijanja rodne neravnopravnosti i rodno-zasnovanog nasilja te predstavljanje smjernica ‘Rodno osviještena lokalna samouprava’ održan je u Rožajama. Događaju su prisustvovali predstavnici institucija i nevladinih organizacija, čime je obezbijeđena raznovrsna i inkluzivna diskusija. Tokom okruglog stola razgovaralo se o potrebi donošenja Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost za opštinu Rožaje, koji trenutno nije usvojen, te položaju žena i potrebama zajednice, kao ključnim aspektima unapređenja rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou. Na okruglom stolu, predstavljene su smjernice “Rodno osviještena lokalna samouprava”, kreirane u okviru projekta, koje pružaju praktične korake i preporuke za razvoj rodno osviještenih politika na lokalnom nivou i uvođenje lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost u opštinama, s ciljem unaprijeđenja položaja žena i promicanja rodne ravnopravnosti u zajednici.
TRIBINE
Tokom 2024. godine održane su četiri tribine u Rožajama, sa ciljem otvaranja dijaloga o ključnim pitanjima koja utiču na lokalnu zajednicu. Tribine su okupile predstavnike institucija i nevladinog sektora, pružajući prostor za razmjenu ideja i kreiranje rješenja za unapređenje položaja ranjivih kategorija stanovništva i promociju rodne ravnopravnosti. Kroz ove tribine, istaknute su ključne teme koje zahtijevaju zajednički angažman svih relevantnih aktera, uključujući: Potrebu za boljom koordinacijom između institucija i NVO-a; Razvoj lokalnih politika i planova za unapređenje rodne ravnopravnosti; Osnaživanje žena kroz umrežavanje, edukaciju i podršku; Jačanje sistema socijalne zaštite za osjetljive kategorije stanovništva.
Zaključci sa tribina postavljaju temelje za dalji rad na implementaciji konkretnih mjera koje će unaprijediti kvalitet života svih građana, uz postavljene temelje za dalje aktivnosti usmjerene ka unapređenju lokalne zajednice, promovišući dijalog i saradnju kao ključne mehanizme za postizanje održivih rješenja.
ONLINE SASTANCI EKOS MREŽE
Tokom 2024. održana su dva online sastanka EKOS mreže, koja okuplja predstavnike nevladinih organizacija članica mreže. EKOS mreža, osnovana kao dio ovog projekta, pruža platformu za otvoreni dijalog i zajedničko djelovanje u cilju unapređenja zajednice i implementacije projektnih aktivnosti. Ključne teme sastanaka su bile posvećene razmjeni mišljenja, stavova i iskustava stečenih tokom dosadašnjih aktivnosti na projektu. Posebna pažnja posvećena je diskusiji o stečenim znanjima i njihovoj primjeni u radu organizacija, planiranju tekućih aktivnosti na koje su se organizacije obavezale u okviru projekta, dogovaranju koraka za unapređenje saradnje i jačanje kapaciteta mreže. Kroz redovne sastanke, članice mreže osnažuju međusobnu saradnju i zajednički definišu strategije za ostvarenje ciljeva projekta. EKOS mreža pruža jedinstvenu priliku za integrisani pristup rješavanju izazova, osiguravajući da organizacije zajedno doprinose razvoju lokalne zajednice.
16 DANA AKTIVIZMA - Aktivnosti u sedam opština
Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ u 2024. godini realizovana je u opštinama Rožaje, Nikšić, Bijelo Polje, Berane, Plav, Petnjica i Andrijevica, prilagođavajući aktivnosti potrebama i mogućnostima svake zajednice. Aktivnosti su sprovedene u organizaciji EKOS mreže i partnerskih institucija, s ciljem podizanja svijesti o rodnoj ravnopravnosti i osnaživanja zajednice u borbi protiv nasilja.
Kampanja je obuhvatila širok spektar aktivnosti, uključujući:
-
Ulični aktivizam – Promocija poruka rodne ravnopravnosti i podrške žrtvama.
-
Okrugle stolove – Diskusije s predstavnicima institucija o donošenju lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost.
-
Radionice – Fokus na ekonomsko i psihološko osnaživanje, pravnu edukaciju o zakonskim okvirima i mehanizmima zaštite.
-
Debate s mladima – Aktivno uključivanje srednjoškolaca u razgovore o rodnoj ravnopravnosti.
-
Izrada video klipa – Predstavnici institucija poslali su poruke podrške žrtvama nasilja, naglašavajući važnost zajedničke borbe protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ciljne grupe uključivale su osobe s invaliditetom, romsku populaciju, srednjoškolce, djecu sa smetnjama u razvoju, žene, muškarce i predstavnike institucija, čime je kampanja obuhvatila raznoliku publiku i adresirala specifične potrebe zajednice.
Teme obrađene tokom kampanje bile su širokog spektra, od uloge medija u promovisanju rodne ravnopravnosti do potrebe za donošenjem lokalnih akcionih planova. Aktivnosti su realizovane u saradnji sa 10 organizacija članica EKOS mreže i partnerskih institucija, među kojima su: Udruženje multiple skleroze Bijelo Polje, Ženska organizacija Feniks Berane, Neformalno udruženje za podršku romskoj populaciji Berane, SOS Podgorica, Crveni krst Rožaje, Narodna biblioteka Rožaje, Gimnazija „30. septembar“ Rožaje, Centar za socijalni rad Berane, Petnjica, Andrijevica, ŽOK SO Plav, Centar za socijalni rad Rožaje. Zahvaljujući posvećenosti EKOS mreže i njenih partnera, još jednom je potvrđena važnost zajedničkog djelovanja u borbi za rodnu ravnopravnost i protiv rodno zasnovanog nasilja.
POTPISAN MEMORANDUM O SARADNJI
Tokom ove godine potpisana su dva značajna memoranduma o saradnji sa ciljem jačanja koordinacije i unapređenja socijalne zaštite na lokalnom nivou.
Memorandum o saradnji sa Centrom za socijalni rad Rožaje i nevladinog udruženja IKRE i Memorandum o saradnji sa Centrom za socijalni rad Berane, Petnjica i Andrijevica i nevladinog udruženja IKRE.
Ovi memorandumi formalizuju partnerstvo između organizatora projekta i centara za socijalni rad, stvarajući osnovu za:
-
Bolju koordinaciju u pružanju podrške ranjivim kategorijama stanovništva.
-
Razmjenu informacija i resursa u cilju efikasnijeg rješavanja problema u zajednici.
-
Zajedničko planiranje i realizaciju aktivnosti usmjerenih na ekonomsko, psihološko i pravno osnaživanje korisnika socijalnih usluga.
Ova partnerstva predstavljaju važan korak u unapređenju lokalnih sistema podrške, posebno u oblasti socijalne zaštite za žene, osobe sa invaliditetom, samohrane roditelje i druge ranjive grupe. Memorandumi su temelj za uspostavljanje održivih mehanizama saradnje i kreiranje zajedničkih inicijativa koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Potpisivanjem ovih dokumenata potvrđena je spremnost za zajedničko djelovanje u cilju unapređenja kvaliteta života najranjivijih kategorija stanovništva.